Tiz Hoparlör (Tweeter)

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki biz insanlar sınırlı ölçütler içerisindeki sesleri algılaya biliyor veya duyabiliyoruz. Bu sesler ise bizlere titreşim şeklinde ulaşmaktadır nasıl derseniz havada bulunan gözle görünmeyen taneciklerin titreşimleri sonucunda belirli bir kaynaktan çıkan sesin bizlere yani alıcılara aktarılmasını sağlamaktadır. Ve bir de günümüzde kabul gören işitme aralıklarının genel adına frekans denilmektedir frekans ise saniyede geçen titreşim sayısına verilen isimdir ve birimi hertz olarak kabul görülmektedir. Bizlere gelecek olursak eğer insan kulağı belirli frekans aralıklarındaki sesleri duyabilmektedir. Bu değerler ise 20 ve 20.000 hz dir aralığındaki tüm değerlerdir. Kulağa garip gelebilir ama kısaca sesin taşınmasıan yardımcı olan hava taneciklerinin titreşimine bir isim verilmiş bu ismin değerlerinin hesaplanması için bir birim atanmış biz insanlar ise gerekli kesin olarak yapılan araştırmalar sonucunda hangi aralıklardaki sesleri duyabildiğimiz öğrenilmiştir. Şimdi ise asıl konuya gelecek olursak kaynaktan cıkan sesi biz insanların kulağının duyabileceği frekans aralıklarına gelmesini sağlayan özel bir hoparlör türüdür tiz hoparlörler.


Tweeterlar bir nevi sesin şiddetini ayarladığını söyleyecek olursak en önemli özelliklerinden biride gücü olmaktadır çünkü cihazınız ne kadar güçlü bir şiddetle sesi aktarır ise o kadar gelecek ses istenildiği şiddette olacaktır.


Tweeterların Günümüzdeki Önemi

Peki ya bu olaya şu açıdan hiç baktınız mı biz insanlar kendi aramızdaki veya çevremizdeki doğal kaynaklı sesleri duyarken hiç tweetera ihtiyaç duymuyoruz bunun sebebi ise duyduğumuz kaynaklardan çıkan sesler bizlerin kulağımızın duyabileceği şiddette olabildiğindendir. Pek ya duyabildiğimiz frekans değerinin altındaki seslere yani düşük frekanslı seslere infrasonik denildiğini biliyormuydunuz? Peki ya sizlere çok daha farklı bir şey söylesem gündelik kullandığımız tv kumandasında kullandığımız hayatımızın büyük bir kısmını oluşturan internet ve uydu erişiminde insan kulağının duyamadığı infrasonik sesler aracılığıyla iletişim sağlanıp veri aktarıldığını söyleyem şarşırdınız değil mi? 


Tam bunun zıttı olarak da dünya üzerinde ölçülmüş en yüksek frekans deniz seviyesinde bulunmak ve ortamın da 22 santigrat derecede olduğunda 3.4000.000.000 Hz’dir. Biz insanlar bu sesleride duyamayız bu seslere de ultrasonik sesler denilmektedir. 


Düşününsenize arkadaşlar çevremizde o kadar çok ses titreşim ve hareketlilik varki iyiki de birçoğunu duyamıyoruz milyarlarca karıncanın sesini duyabilseydik herhalde aklımızı yitirebilirdik. Konuyu toparlayacak olursak eğer biz insanların ürettiği ses aktarma cihazlarında aktarılan sesin insanların duyabileceği şekilde ayarlanmasını sağlayan cihaza tweeter denilmektedir. 


Tweeter yani tizz hoparlörler üretim malzemesi güç kapasitesi ve benzeri bir çok özellikleriyle biribirinden farklılaşarak fiyatı ve özellikleri değişmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR