Ney

Ney, üflemeli bir çalgı aletidir. Hüzünlü bir sese sahip olan bu çalgı aletinin en güzel örnekleri ülkemizden çıkmaktadır. Dünya üzerinde birçok dönemde ortaya çıkmış olan bu muhteşem üflemeli çalgı aleti Osmanlı Devleti ve tasavvuf müziği ile birlikte dünya çapında bilinen bir müzik aleti olmuştur. Hüzünlü bir sese ve tınıya sahip olduğu için dinleyicisini kısa sürede duygulandırır ve derin duygular yaşamasına sebep olur. Mutlaka çalınmasa dahi dinlenmesi gereken bir müzik aletidir. Ayrıca bu muhteşem müzik aletini daha derinden incelemeden önce benim size tavsiyem ise bu muhteşem sese sahip üflemeli çalgı aletinin sesini mutlaka canlı olarak işitmeniz gerektiğidir. Hatta imkan bulabilirseniz de kesinlikle bu muhteşem ürünü tecrübe etmeye çalışınız hem size çok şey katacak hem de elde ettiğiniz ses ve duygular sayesinde hiç pişman olmayacaksınız. Lütfen büyük bir değerimiz olan bu ney adındaki muhteşem çalgı aletine gerekli olan önemi ve ilgiyi gösteriniz. Şimdi ise bu muhteşem çalgı aletinin yapı ve biçimi konusunda yapmış olduğum incelemeleri merak ediyorsanız yazımın devamına mutlaka dikkat ediniz.


Ney, üç kısımdan oluşmaktadır. Ön yüzeyinde 6 adet delik arka yüzeyinde ise bir adet delik bulunmaktadır. İlk bakışta basit görünen bu muhteşem çalgı aletinden yer yer ses çıkarabilmek dahi çok zordur. Ney modelleri kamış, başpare ve parazvane olmak üzere üç ayrı kısımdan oluşmaktadır. Bu üflemeli çalgı aletinin ana parçası kamıştır. Kamış sulak ve sıcak iklime sahip olan bölgelerde yetişmektedir. Herhangi bir kamıştan yapılmamaktadır. Oldukça talep gören kamış modelleri Hatay ilimizin Asi Nehrinde yetişmektedir. Başpare ise özel hammaddelerden üretilebilen ney’in baş kısmında konumlandırılmış üflemek için olan yüzeyinde bulunmaktadır. Hem sesi tok hem de temiz bir şekilde üretmek için kullanılır. Son olarak ise parazvane ise neyin hasat olan üst ve alt kısımlarına yerleştirilerek hem başparenin takıldığı yüzeyin zarar görmesini engeller hem de alt kısımlarda oluşabilecek çatlak ve benzeri zararların önüne geçer. Ney adındaki enfes sese sahip bu muhteşem çalgı aletini birçok açıdan ele aldıktan sonra meraklıları için önemli olan fiyat konusundaki yapmış olduğum inceleme sonuçları aşağıda yer almaktadır. Konu ile ilgili daha kapsamlı bilgi istiyorsanız aşağıda bulunan başlığa dikkatle göz atınız.

Ney Fiyatları

Ney fiyatları, ürünü oluşturan ana omurgasındaki kamış, başpare adındaki ağızlık bölümünün üretim hammaddesi ve işçiliği ve sonra olarak ise parazvanesinin kalitesi ile ilgili olarak artıp azalabilmektedir. Kaliteli bir ney modeli en doğru zamanda kesilen kamış ve bu alanda profesyonel bir ustanın da tecrübe ve el işçiliği ile elde edilir. Mutlaka her bütçeye göre ney fiyatları bulmanız muhtemeldir. Fakat benim bu konuda size tavsiyem mutlaka bu muhteşem çalgı aletini üründen anlayan bir firmadan tedarik etmenizdir. Çünkü ürün hem nadir bulunan ve gerçekten emek gerektiren bir üflemeli çalgı aleti olduğu için herhangi bir yerden almayınız. Mutlaka bu alanda üst düzey bilgi ve tecrübeye sahip bir tedarik noktasından ürünü talep ediniz. Ney fiyatları ile ilgili olarak net tutarlar söyleyemiyorum ama kapsamlı bir araştırmadan sonra bütçenize uygun ürünler bulabilir ve temin edebilirsiniz. Benim bu muhteşem müzik aleti hakkında kapsamlı araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgileri en anlaşılır ve açıklayıcı bir şekilde sizler ile paylaştım umarım beğenir ve ney konusunda bize sorabilirsiniz.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR