Ses Kartı

Ses kartı, ses kartları genellikle bilgisayarlarda bulunur. Ses kartı, dijital olarak gelen ses sinyallerini önce analog olarak ses sinyallerine dönüştürür. Daha sonra, bilgisayarın anlamasını sağlamak için analog sinyallerini dijital sinyallere dönüştürerek aradaki enerji ve sinyal dengesini sağlayan bir çeşit cihazdır. Bilgisayarın dış dünyayla bağlantılarını sağlayan ve sesini dışarıya vermesi amacıyla ses kartı kullanılır. Ses kartı sayesinde biz insanlar bilgisayarlarımızla iletişime geçmekteyiz. Bundan dolayı da oynadığımız oyun, izlediğimiz film daha ve hatta yaptığımız sıkıcı işler daha eğlenceli bir hal almaktadır. Ses kartlarının nasıl çalıştığını anlatmak gerekirse, ses sinyallerini sentezlemek, kaydetmek, karıştırmak, değiştirmek ve yürütmek gibi görevlere sahip olan ses kartları A/D çevirici yongaların aracılığıyla analog olarak gelen ses sinyallerini önce dijitale çevirip sonrasında da dijital ses sinyallerini analog ses sinyallerine çevirmektedir. Ses kartları 1989-1990 yıllarında bilgisayarlarda kullanılmaya başlanmıştır ve önemli bir rol üstlenmektedir. Zamanımızda teknolojinin gelişmesiyle görsel ve video içeriklerin artması ve oyun dünyasındaki gelişmelerden dolayı ses kartı bilgisayarlar için kilit rol oynamaya başlamıştır. Ses kartı 3 temel bölmeye sahiptir. Bunlar; dalga tablosu, frekans modülasyonu (FM), fiziksel modelleme.


Stüdyo Ses Kartı

Stüdyo ses kartı, genellikle stüdyolarda kullanılır. Stüdyo ses kartı, hoparlör ve mikrofon gibi aletlerin çalışmasını sağlamaktadır. Doğru stüdyo ses kartı seçiminin stüdyonuzda kaldıramayacağı alet yoktur. Stüdyo ses kartının özelliklerinden bahsedecek olursak, stereo hoparlör sisteminde denge özelliği vardır. Sesi ne tarafta duymak istiyorsanız ona göre sağa veya sola çevirerek sesin geliş yönünü ayarlayabilirsiniz. Hassas ses kontrolü özelliği ile istediğiniz ses düzeyini kolaylıkla ayarlayabilirsiniz bu da aşırı sesli ya da aşırı kısık seslerden sizi kurtarır tam olarak nasıl dinlemek istiyorsanız öyle dinlemenizi sağlar. Sessiz ve kısma özelliği ile istediğiniz ses düzeyinde kullanabilmenizi sağlar. Giriş kaynaklarının ve hoparlör sistemlerinin kesintisiz A/B geçişini sağlayan stüdyo ses kartları seste herhangi bir bozulma ve gecikme sorunu yaşatmaz. Ayrıca, bilgisayara bağlandığında doğrudan dijital ses kaydı ve çalma özelliği olan stüdyo ses kartları, işinizi kolayca ve güzelce yapmanızı sağlar. Ek olarak, Phantom Power özelliğine sahip olan stüdyo ses kartları Condense mikrofonlarının ihtiyacı olan 48V phantom power gereksinimini yani bilgisayardan çıkan enerji yeterli olmadığı için bobin görevi görürler. Büyük yazılımlarla (IOS, Windows) uyumlu olan stüdyo ses kartları sayesinde kullanmaya direkt başlayabilirsiniz, yapmanız gereken tek şey ses kartınızı kullanacağınız alete takmak olacaktır. Fakat bu özelliklere sahip olmayan ses kartları sizin için hem ek masraf hem de fazladan uğraş olur. Dengeli empedans ve gain ayarı olan stüdyo ses kartları sesi iletirken hassasiyeti ve detayı korur. Bundan dolayı, sesin kalitesi ve özelliği bozulmaz.


Harici Ses Kartı

Harici ses kartı, diğer ses kartlarının yaptığı işleri yapabilir ve bunlara ek olarak bazı avantajları vardır. Bu avantajlardan bir tanesi, hem IOS hem de Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda sorunsuz ve kolaylıkla çalışmaktadır. Ayrıca, taşınabilecek boyutlarda oldukları için kolaylıkla her ortamda bilgisayarınızı bağlayarak kayıt yapabilirsiniz. Diğer yandan, profesyonel stüdyolarda kullanmak amaçlı olan boyutları da vardır. Profesyonel stüdyolarda bu tarz ses kartları birden fazla müzik aletini aynı anda kullanılabilmesini sağlar. Dahası, üzerindeki gelişmiş ses çeviriciler sayesinde profesyonel kayıt yapmanızı sağlar. Ek olarak, bu enstürman ve mikrofon girişlerini kayıt programı dışında volüm, eko ve tiz ayarlarını kontrol edebileceğiniz bir panel bulunmaktadır. Bu panelin yanı sıra bazı özel mikrofonlar için phantom power özelliğini aktif edebileceğiniz tuş bulunmaktadır. Son olarak, harici ses kartı modelleri profesyonel stüdyo ses sistemleri ve amatör, ev stüdyo ev sistemleri için yeterli özelliğe ve panele sahiptir.


USB Ses Kartı

Usb ses kartı modeli, büyük bir sistemi bir kutuda birleştirip Usb kablo yardımıyla bilgisayara kolayca bağlantı yapabileceğiniz Usb ses kartı modelidir. Örneğin, bir enstürman ve bir mikrofonu bir bilgisayarın kaldıramayacağını hepimiz biliyoruz işte bu nokta da Usb ses kartı modelleri devreye girmektedir ve insan hayatını kolaylaştırmaktadır. Usb ses kartı modelleri taşınabilir ve kolay kullanımlı olduğundan her ortam da ve her koşul da kullanabileceğiniz bir esneklik ve kullanışlılık sağlar. Yüksek performanslı dönüştürücülere sahip olan Usb ses kayıtları her yerde stüdyo kalitesinde kayıt alabilme, miks yapma ve müzik dinleme avantajı sağlar. Ek olarak, bazı Usb ses kartı modellerin de bulunan kulaklık girişi sayesinde pahalı mikser ve amfilerin yapabildiği işlevi çok uygun bir fiyata kullanabilmenizi sağlar. Bu şekilde, Usb ses kartı ile enstrümanınızı kullanırken bir yandan mikrofon ile şarkınızı söyleyebilir ve 0 ms özelliği ile aynı anda hem yayın yapabilme hem de yaptığınız yayını dinleyebilme imkanını sağlar. Son olarak, elbette her ses kartı kendi doğru kullanım alanında iyidir, ancak Usb ses kartı modeli hem kullanım alanı olarak hem de özellik olarak diğer ses kartlarından bir adım öndedir diyebiliriz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR