Büyük Hoparlör 

Büyük Hoparlör elektro akustik dönüştürücü görevini üstlenmektedir.  Elektrik akımlarının ses sinyallerine çevirerek  kayıtlı ses bilgilerinin mekanlarda duyulabilir hale getirmektedir. Ebat olarak kategorisinde ki diğer hoparlörlerden daha iri olan büyük hoparlörler, genelde açık alanlarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Diğer yandan elektro manyetik hoparlör sistemleri nedeniyle radyo, televizyon ses üretim araçlarından seslerin ulaştırılması sağlanmaktadır.

Geçmişten günümüze bakıldığında hoparlör dört farklı aşamadan geçmektedir. Elektrostatik, magnetostatik, dinamik ve elektro manyetik olmaktadır. 


Kabin Hoparlör

Kabin hoparlör kendi içerisinde 2 farklı türe ayrılmaktadır. Aktif ve pasif kabin olarak kullanılmaktadır. Aktif hoparlör sesin kendi içinde bulundurduğu güç kaynağı ile sesin bütün hoparlöre çeşitli frekans aralığında yönlendirmesini sağlamaktadır. Diğer yandan pasif hoparlörler kendi içinde güç kaynağı olmadığından sinyal veya ses DAC aracılığı ile analog sisteme dönüştürüldükten sonra çalışmaktadır. Kabin hoparlörün temel mantığı bu şekildedir. 


Kolon Hoparlör

Büyük organizasyonlarda, açık hava konserlerinde ve ses sistemi uygulamalarında tercih edilen kolon hoparlör profesyonel manada tercih edebileceğiniz bir üründür. Olağanüstü ses alma konusunda özellikle açık hava konserlerinde kullanıcılar genellikle kolon hoparlör kullanmaktadırlar.

Kolon hoparlörler ses desibelinin oldukça yüksek olması ve dinleyici kitlesinin sesi her anlamda derinden hissetmesini sağlamaktadır. Bir çok markanın da üretmiş olduğu kolon hoparlörler 10, 12 ve 15 inç olarak üretilmektedir. 


Kolon Fiyatları

Kolon fiyatları noktasında markası, teknik özellikleri, bol opsiyonlu olması belirleyici unsurlardır. Ayrıca güç kapasitesi, dizaynı ve watt gibi seçenekleri de tercih konusunda belirleyici olmaktadır. Genel olarak canlı sahne performanslarda, açık alan gösterilerinde kullanılan kolonlar aşırı güç ürettiklerinde dolayı fiyat açısından biraz daha yüksek olabilmektedir. Tabi bu noktada performans ve fiyat odaklı olacağından dolayı ürün tercihlerinde dikkatli seçim yapmanızda yarar vardır.

Dev organizasyonlarda da kullanılan hoparlör modelleri temel olarak yüksek kapasiteli olması çok önemlidir. Büyük hoparlör fiyatları araştırması yaptığınızda ise dikkat etmeniz gereken temel nokta güç kapasitesidir. Eğer tam donanımlı bir performans almak istediğinizde ilk tercih sebebiniz olmalıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR