Jak

Ses donanımları jak'lar ile istenilen kaynağa bağlayarak ses çıkışını sağlamaktadır. Mikrofon, kulaklık, hoparlör ve benzeri elektronik ses ürünlerinin sıklıkla kullandığı giriş türüdür. Ayrıca jakları girişlerini bilgisayarlarda ses kartının yanı sıra dvd-rom, cd-rom ve hard disk gibi sürücülerde de görebilirsiniz. Anakart’a ve bilgisayarın dış özelliklerine adapte kullanılan her yerde tercih edilebilmektedir. Tüm jakların giriş bölümlerine dişi jak, giriş kısmına giren jaklara ise erkek jak denilmektedir.  Jakları bilgisayarlarda, televizyonlarda, telefonlarda ve birçok elektronik cihazda sıklıkla görebilirsiniz.


Jak Çeşitleri

Ölçülerine göre sınıflandırılan jakların genel olarak 3.5 mm jak ve 6.3 mm jak ebatındaki modelleri kullanılmaktadır. Kullanılan kablo hattına ve cihazların kapasitelerine göre tercih edilen farklı çaptaki ve uzunluktaki jaklar mevcuttur. Tümünün asıl amacı kaynaktan gelen veriyi istenilen donanımdaki eşdeğer yuvası aracılığıyla çeşitli temas yüzey ölçüleriyle aktarmaktır. Uzunlukları yani ebatları yanı sıra mono ve stereo tipte jaklarda bulunmaktadır. Buradaki ibare ise jaka bağlı gelen kablonun iç hattının tekli veya çiftli olmasından kaynaklanan ve adlandırılan bir jak çeşitleridir. Tümünde ise asıl amaç kablodan gelen veriyi en iyi şekilde kaynağa aktarmak kopmaların ve pürüzlerin önüne geçmektir. Ses verisini aktarma biçimi olan jaklara birçok alanda rastlayabilirsiniz. 

Jak Fiyatları

Jaklar üretildiği malzemeye ve kalitesine göre fiyatlandırılmaktadır. Çünkü her jak aynı kalitede ve performansta ses aktarmamaktadır. Piyasada altın uçlu diye tabir edilen ses kaybını minimize etmek için tasarlanmış diğerlerine oranla daha maliyetli ürünler bulunmaktadır. Sağlam ve dayanıklı olan kayıpsız ve en net şekilde ses iletmek için tasarlanan kaliteli ürünleri güvenilir bir firmadan tedarik etmelisiniz. Çünkü piyasada jak modellerinin birçok hilesi ve kalitesiz ürünü bulunmaktadır.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR