Org Fiyatları

Org fiyatları, son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri olmuştur. Fiyat konusunda oldukça geniş bir yelpazede değerlendirilmesi gereken bu muhteşem müzik aleti hakkında detaylı ve kapsamlı bilgiler vermek istiyorum. Vereceğim bilgiler org fiyatlarını direkt olarak etkilemektedir. Kaliteli bir org nasıl olur ve tercih ettiğiniz org modelleri için neye dikkat etmeniz gerektiği gibi birçok merak edilen konuya bu yazımda söz edeceğim. Tabi detaylara geçmeden önce herkesinde merak ettiği üzere org nedir? Bu soruya cevap verelim… 

Org, Latince kökenli ‘’organum’’ adındaki kelimeden dilimize geçen tuşlara sahip klavyeli ve pedallı müzik aletidir. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan bu müzik aletinin ses üretme biçimi ise tuşlara kuvvet uygulanması sonucu körükle verilen havanın tahta ve metal borulardan geçerken içerisinde bulunan hava sütunlarını harekete geçirmesi ile elde edilir. Genelde Hıristiyanların ibadethanesi olan kiliselerde kullanılan çalgı aletidir. Bu muhteşem çalgı aleti geçmişten günümüze birçok aşamadan geçerek geliştirilerek gelmeyi başarmıştır. Temel halde olan tipleri oldukça büyük hatta ev boyutunda dahi olabilmektedir. Günümüzde ise çok daha kullanışlı ve taşınabilir modeller ortaya çıkmıştır. Org fiyatları işçiliğin çok olduğu eski tip ürünlerde daha fazla ve yüksektir. Ayrıca günümüzde bulunan elektronik ve taşınabilir org modelleri içerisinde bulunan özelliklerine ve kullanışlılığına kıyasla fiyat bakımından çeşitlenmektedir. Peki, org fiyatları olarak ele aldığımız bu ana konuya direkt olarak fiyata etki eden unsurları tek tek bahsedecek olursak, bu unsurlar arasında neler bulunmaktadır.

İşçiliği yüksek insan eliyle üretilen temel haldeki org modelleri daha maliyetli ürünlerdir.

Elektronik modellerin de ise fiyatı direkt olarak tuş hassasiyeti etkilemektedir.

Üzerinde bulunan tuş sayıları fiyata direkt olarak etki etmektedir. 

Üzerinde bulunan tuşların üretim malzemesi fiyatta yüksek oranda değişiklik yaratmaktadır.

Üretilen Ses genişliği ve saflığı en önemli fiyat unsurlarından biridir.

Elbette temin edilen veya tercih edilen marka ürünün maddi açıdan çeşitlenmesine sebep olan en büyük sebeplerden biridir.

Org fiyatları, direkt olarak yukarıda saydığım unsurlar dışında özel işçiliğe ve tasarıma sahip özelliklerden dolayı da artabilmektedir. Pek org fiyatları ve bu unsura etki edebilen bilgilerden de kapsamlı bir şekilde bahsettiğimize göre org modellerine de birlikte göz atalım isterseniz.

Org Modelleri

Org modelleri, iki ana sınıfta ele alınabilir. Ayrıca bu sınıflar kendi arasında da çeşitlenebilir. Çünkü org adındaki çalgı aletinin ilk örnekleri körükle mantıkta oldukça ağır ve hacimli ürünler olduğu için bambaşka bir boyutta değerlendirilmelidir. Diğer elektronik yeni geliştirilen tipteki modeller ise daha kolay taşınılabilir ve basit yapıda oldukları için çok daha farklı bir boyutta ele alınmalıdır. İlk temel halde olan org modelleri olarak ele alırsak konuyu, tercih edilen tuşların hangi maddeden üretildiği ve tuşlara uygulanan bir vuruşta sese olan hassasiyet oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca temel haldeki org modelleri oldukça hacim ürünler olduğu için sistemi tamamlayan ahşap parçalar ve boruların tercih edildiği maddeler fiyat konusunda fark yaratmakta ve ortaya çok daha farklı org modelleri ortaya çıkarmaktadır. Org modelleri çok kapsamlı ve bilgi gerektiren ve hatta tecrübe gerektiren önemli bir unsurdur. Benim bu konuda kendi tavsiyem ise yeni üretilen elektronik org modelleri ne kadar temel düzeydekilere yakın ses kalitesine ve tuş tepki oranına sahip ise o kadar iyi ürünlerdir. Çünkü bahsettiğimiz ürünün aslında tuşa az, orta ve tam şiddetli kuvvet uygulamalarında farklı oranlarda her tepki gücüne göre de farklı tınılar elde edilmektedir. Fakat bu hassasiyeti elektronik modellerde bulmak aynı oranda neredeyse imkânsızdır. Fakat yeni nesil org modellerini dikkate aldığımızda ise birçok açıdan da daha özellikli ürünler olduğunu görmekteyiz. Bu konuyu şöyle ele alayım. Yeni tipte ve sıkça talep edilen org diğer bir adıyla klavye ürünleri oldukça geniş sese,  melodiye, hazır parçaya, hazır ritme ve tona sahiptir. Birçok açıdan daha kullanışlı olan bu müzik aleti çeşidi daha geniş bir kullanım ağına sahiptir. Ayrıca yeni nesil elektronik olan modeller de kayıt için midi bağlantısı da yer almaktadır. Gelin isterseniz oldukça merak edilen ve soru gelen bu elektronik org modellerini satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine birlikte göz atalım…

Elektronik org yani klavye satın alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır. Lütfen dikkatlice inceleyiniz;

Elektronik org modelinin tuş hassasiyeti en önemli unsurdur.

Kullanım seviyesine göre üzerinde bulunan tuş sayısı oldukça önemlidir.

Tuş sayıları üretilen ses aralıklarını direkt olarak arttırmakta veya azaltmaktadır. 

Üründe tercih edilen tuş hammaddesi kullanım esnasında oldukça önemli rol oynamaktadır. 

Kesinlikle elektronik modellerde olmazsa olmaz kayıt ve benzeri işleriniz için midi bağlantısıdır.

Kullanım düzeyinize dikkate almanız gereken diğer unsurlar ton sayısı, ritim sayısı, hazır parçalar arpejler ve benzeri unsurlardır.

Bütçenize ve ihtiyacınıza oranla lcd ekranlarda oldukça iş görmektedir. 

Ayrıca usb girişlerinin de olmasına dikkat ediniz.

Kulaklık girişleri de olmazsa olmazlardandır. Bu elektronik modeli temel düzeyde olana karşı tercih edilmesine sebep olan en büyük özelliklerden biridir. Çünkü temel düzeyde olan modelin sesi şahsi olarak dinlenilemez fakat bu elektronik modellerde kulaklık takılarak dışarıya ses vermeden kimseyi rahatsız etmeden her saat ve yerde performans sergilenebilir. 

Son olarak ise bence geniş alanlar için dâhili ve harici hoparlörlerdir. Bu hoparlörü ihtiyaca ve kullanıma göre değerlendirmeli ve tercih etmelisiniz. 

Org klavye hakkındaki birçok önemli ve bilinmesi gereken unsurları kaleme aldım. Son olarak benim size tavsiyem 61 tuşlu org modellerinden bahsetmek istiyorum. Bu 61 tuşlu elektronik org çeşidi hakkındaki detaylı ve kapsamlı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

61 Tuşlu Org

61 tuşlu org, en çok talep edilen org modelidir. Çünkü hem üretilen ses ve ton aralıkları gayet başarılı ve istenilen seviyede hem de oldukça kapsamlı ve geniş seviyelerde kullanıma sahiptir. Benim tavsiyem olan bu modeli oldukça yüksek seviyelerde dahi oldukça verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu muhteşem org klavye türünü ise uzun soluklu kullanım sağlayan üretici markalarından temin ediniz. Çünkü org modellerinde en çok sorun teşkil eden ve sorun yaşatan unsurların başında zamanla tuşların yetilerinin kaybetmesi gelmektedir. Bu genelde bilinmeyen ve anlık fiyat odaklı üretim yapan markaların ürünlerinden doğan sorunların başında gelmektedir. Fakat bu alanda profesyonel olan markalar oldukça uzun soluklu performans ve hizmet sunan kaliteli ve kullanışlı hatta şık tasarıma sahip göz alıcı ürünler bizlere sunmaktadır. Benim size tavsiyem olan 61 tuşlu org türünü tercih etmeniz fakat bütçenize oranla özelliklerini belirlemenizdir. Elbette aynı şekilde bütçenize oranla bir marka tercih ediniz. Fakat her ne olursa olsun ürünü tedarik edeceğiniz firmanın bu alanda tecrübeli ve üst seviye olmasına özen gösteriniz. Hem kompleks bir ürün olduğu hem de bütçenizi ve ürününüzü riske etmemek için bu alanda profesyonel ve güvenilir bir tedarik firmasından tercih ettiğiniz kaliteli bir markanın ürününü gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR