Mey

Mey, nefesli çalgı aletidir. Diğer adları balaban ve duduk olarak geçmektedir. Orta asya ve güney Kafkasya topraklarında sıkça kullanılmaktadır. 9 - 10 adet ses perdeli olan modelleri ise Azerbaycan ve Türkistan ‘da kullanılmaktadır. Kayısı ağacından yapılmasının yanı sıra gürgen, erik, ceviz ve ve benzeri ağaçlardan da üretilmektedir. Fakat en iyi örnekleri kayısı ağacından ortaya çıkmaktadır. İki kısımdan oluşan bu muhteşem çalgı aletini daha detaylı anlatmadan önce bu konuda benim size bahsetmek istediğim birkaç unsur bulunmaktadır. Bu muhteşem üflemeli çalgı aletini  mutlaka dinleyiniz ve imkanınız olursa eğer tecrübe ediniz. Çünkü oldukça yanık ve hüzünlü sese sahip olan bu muhteşem çalgı aleti kaçırılmaması gereken duygulara ve tınılara sahiptir.  Birçok ağıt, uzun hava, müzik türünde kullanılan bu üflemeli çalgı aleti sizi alıp götürecek her şeyi unutturacak veya hatırlatacak sese sahip özel bir müzik aletidir. Çok eski zamanlardan bu yana Türk müziğinde kullanılan ve çok özel bir yere sahip olan bu çalgı aletinin detaylarına gelin isterseniz birlikte göz atalım.

 

Mey Özellikleri

Mey, iki ana kısımdan oluşmaktadır. İlk kısım olarak gövdesi ve ürünün aslında yüzde 95 ini oluşturan kısım yer almaktadır. Genelde kayısı ağacından tercih edilen bu kısım büyük işçilik ve tecrübe gerektirmektedir. İkinci kısım ise ağızlık kısmı nefesi üflediğimiz kısımdır. Burası ise sesin temiz ve gür çıkması için özel olarak tasarlanmaktadır. Birçok müziğin içerisinde tercih edilen bu muhteşem müzik aletini mutlaka dinlemiş ama fark edememiş olabilirsiniz. Çünkü çoğu yerde ney ile karıştırılabilmektedir. Ney ile olan en büyük farkı ise bu müzik aleti 2 kısımdan oluşur, kamıştan değil ağaçtan üretilmektedir. En büyük farklarından biri ise uzunluk bakımından neyde belirli sınırlar olmasına rağmen mey modelleri neyden farklı uzunluklardadır. Sesi neye göre daha mat ve hafif olduğu için kapalı ortamlarda daha elverişli olarak kullanılmaktadır. Tabi mikrofon ve benzeri ek donanımla elde edilen muhteşem sesleri çok daha geniş alanlara duyurabilirsiniz.  Âşık ve halk ozanlarımızın müziğinde başköşede olan ve yaygın bir şekilde kullanılan bu muhteşem üflemeli çalgı aletini fiyat konusunda da ele almak istiyorum. Bu konuda olan bilgileri aşağıda bulunan alt başlıkta ulaşabilirsiniz.

Mey Fiyatları

Mey fiyatları, üretilen üründe kullanılan ağacın kalitesi ve işçiliğine göre değişkenlik göstermektedir. Bu konuda net tutarlar söylemem çok güç fakat içiniz rahat olsun birçok bütçeye uygun mey fiyatları bulunmaktadır. Benim bu konuda size tavsiyem ise bütçenize uygun olan mey modelini en kısa zamanda talep ediniz. Fakat bu konuda üst seviye bilgiye sahip olan ve güvenilir bir tedarik noktasından satın almanızdır. Çünkü bu muhteşem ürün hem nadir bulunan çalgı aletlerinden biri olduğu için hem de herkesin bu üründen anlamadığını göz önüne alınız. Muhteşem işçilik ve emekle üretilen bu yürek sızlatan müzik aletini daha fazla vakit kaybetmeden mutlaka tecrübe ediniz. Ve göreceksiniz ki tecrübe ettikten sonra sizin için vazgeçilmez bir müzik aleti olacaktır.  Umarım size bu konuda birkaç şey katabilmişimdir. Mey konusunda yapmış olduğum kapsamlı ve detaylı araştırmalarımı en açıklayıcı ve sürükleyici şekilde sizler ile paylaşmaya çalıştım umarım beğenirsiniz.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR