Pop Filter

Pop fitler, sürekli olarak daha üst seviye performanslar sunmak için mikrofon ek donanımıdır. Teknolojinin hızla gelişmesinden dolayı teknik açıdan oldukça yüksek seviyelere ulaşan elektronik ses cihazlarına yardımcı birçok ek donanım üretilmiştir. Çünkü ne kadar geniş aralıklara sahip mikrofonlar dahi üretilse de kaynaktan çıkan ses dalgalarını en verimli ve sağlık bir şekilde alıcıya ulaştırmakta büyük bir unsurdur. Bu konuya yazımın devamından kapsamlı ve detaylı bir şekilde ayrı bir başlık altında ele alacağım. Ürünün teknik detaylarına gelmeden önce belirtmem gereken en önemli unsur ise bu daire ve benzeri biçimde olan ek donanımlar çoğu zamanda mikrofon standı ve benzeri araçlara takılarak mikrofonun önünde ses üretici kaynak ile arada konumlandırılmaktadır. Çoğu zaman üzeri delikli ve çeşidine göre artabilen katmanları olan bir ek donanımdır. Tamamen elektronik içinde bulunan deliklerin daha geniş ve belirgin hatlara sahip olan modelleri de bulunmaktadır. Pop filtre üreten birçok marka bulunmaktadır. Çok basit bir aygıt olarak ilk bakışta izlenim yaratmasına rağmen oldukça kullanışlı ve gerekli bir ek aparattır. Kullanmanız ve tecrübe etmeniz gereken direkt olarak performansa etkisi olan muhteşem bir cihazdır. Bu muhteşem aygıtın neden kullanıldığını merak ediyorsanız aşağıda bulunan başlığı mutlaka inceleyiniz. 


Pop Filtre Kullanım Amacı

Pop fitler yani Türkçe adıyla ses filtresi olan bu muhteşem cihazın kullanım sebeplerini veya ne işe yaradığını maddeler halinde anlatmak gerekirse;

Ses üretici kaynak ile mikrofon arasındaki mesafeyi en doğru oranda ayarlamaktadır. 

Ses üretici kaynaktan çıkan sesi en doğru açıyla mevcut alcıya ulaştırmak için kullanılmaktadır. 

Ağzımızdan çıkan ses patlamalarını önleyerek daha net ve temiz sesler kayıt etmenize olanak tanımaktadır. 

İstem dışı ağzımızdan çıkabilen su damlacılarının mikrofona ulaşmasını engelleyerek mikrofonun en üst yüzeyinin ömrünü uzatmakta ve deliklerinin tıkanmasını önlemektedir.

Direkt olarak sese etki edebilen kayıt için üretilen mikrofonlarda kesinlikle kullanılması gereken bir ek donanımdır.

Tüm bu önemli olan kullanım amacı hakkındaki detaylı bilgilerin yanı sıra kullanım şekli olarak da oldukça özen gösterilmesi gereken bir ek donanımdır. Kullanırken pop filtre modelinize ne çok uzak ne de çok yakın bir pozisyonda bulununuz. Ayrıca bu ürünün çok dikkat çekmemesi için şık ve renk olarak da performansı etkilemeyecek ürünler tercih ediniz. Kullanım derecenize göre değerlendirerek kesinlikle bütçenize uygun ürünler tercih ediniz. Çok üst seviye performanslar için ise elektro manyetik alana sahip sesi en doğru açıyla mikrofona taşıyan modeller tercih ediniz. Pop filter ürünlerinin kullanım alanlarına gelin isterseniz daha yakından hep birlikte bakalım. Konu ile ilgili olan detaylı araştırma sonuçları aşağıdaki yan başlıklarda kapsamlı olarak yer almaktadır.


Youtuber Pop Filter

Bildiğiniz üzere youtube adlı sosyal içerik sitesi olan ve içeriklerini direkt olarak kullanıcılarından alabilen yeni neslin vazgeçilmez bir platformudur.  Bu alanda kullanıcılar özgün ve kaliteli içerikler üretip yaratarak geniş izleyici kitlelerine sahip olmaya çalışmaktadır. Bu sayede kaliteli ses ve görüntü odağında projeler hazırlanmakta ve sese ise oldukça önem verilmektedir. İşte tamda bu alanda kayıt alırken veya yayın yaparken bir youtuber kesinlikle bir pop filtre kullanmalıdır. Hem sürekli olarak konuştuğu ya da performans sergilediği için seste oluşabilecek sorunların ve istenmeyen duruların önüne geçmek için tercih edilmektedir. Bir diğer kullanım yeri ise yayıncılar bu konuyu da kapsamlı bir şekilde aşağıdan inceleyebilirsiniz.


Yayıncı Pop Filter

Yayıncıların kullandığı pop filter modelleri ise direkt olarak konuşma odaklı ve aynı esnada görüntüde de yer aldığı için görselinin de şık olması gereken ürünlerdir. Günümüzde üst seviye olarak twitch, facebook, youtube, instagram ve benzeri popüler sosyal medya uygulamaları ve sitelerinden sürekli olarak farklı konularda yayın yapılmaktadır. Bu yayınlarda ise konuşmacının ses patlamalarının önüne geçmek için kaliteli bir mikrofonun yanı sıra pop filter başta olmak üzere shock mount ve mikrofon sehpası kullanılmaktadır. Sahnelerde kullanılan ürünler hakkından dikkat edilmesi gereken unsurlara ise aşağıdan göz atabilirsiniz. 


Sahne Mikrofon Pop Filter 

Özellikle sahnelerde konser ve orkestra ve benzeri etkinliklerde seslendirici, vokal ve benzeri kişilerin hem mikrofona olan mesafesini en sağlıklı biçimde sağlamak hem de kayıpsız ve kaliteli sesler elde etmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca bu tip ürünlerde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise ürününüz dikkati dağıtmayacak bir biçimde ve renkte olmasıdır. Çünkü dinleyicinin odak noktası performans olduğu için dikkati dağıtacak ürünlerden uzak durunuz. Son olarak ise bu muhteşem ürünün en üst seviye olarak kullanıldığı en sık tercih edildiği alan kayıtlardır. Bu konu ile ilgili kapsamlı araştırmalarımı aşağıdan bulabilirsiniz.


Kayıt İçin Pop Filter

Pop filtre modellerinin ilk doğuş yani üretiliş amacı olan müzik kayıtlarıdır. Genellikle müzik seslendirmelerinde profesyonel seviyede kullanılmak için çok üst seviye mikrofonlar ile birlikte tercih edilmiştir. En üst seviye performanslara gebe bu ürünler sesi en net ve kaliteli halde kayıt altına almanıza olanak tanıyarak oldukça geniş ses aralığına sahip mikrofon modelleri ile kullanılmaktadır. Ayrıca bu ürünleri tercih ederken oldukça kaliteli olmasını ve fonksiyonel olmasına özen gösteriniz. Bu konuyu fiyat bakımından incelediğimiz alanda daha net anlayabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.


Mikrofon Pop Filtre Fiyatları

Mikrofon pop filtre ürünleri oldukça kapsamlı ve geniş bir alanda değerlendirilen çok verimli ek donanımların başında gelmekle beraber oldukça geniş bir üretim ağına sahip ürünlerdir. Fiyat bakımından değerlendirmek gerekirse oldukça basit düzeyde seri üretilen ürünler de var fakat oldukça üst performanslara gebe ürünlerde bulunmaktadır. Bu muhteşem ürünlerin fiyatları mikrofon pop filtre ürününün katman sayısına ve katmanlarının kalitesine oranla hatta tasarımına bağlı olarak da fiyatı artıp azalabilmektedir. Ayrıca üretici markalarına göre de oldukça kapsamlı bir fiyat aralığına sahip ürünlerdir. Çok amaçlı bir ürün olduğu için genellikle shock mount ve mikrofon sehpası ile birlikte bir bütün halinde düşünülerek tercih edilmektedir. Benim bu konuda size tavsiyem ise bütçenize uygun olan pop filtre modelini tercih etmenizdir. Çünkü her ne kadar sese etki eden bir ek donanım olsa da bütçenizi öncelikle ana elektronik ürünlere ayırmanızı tavsiye ederim. Performanslarınız geliştikçe ve artık yetersiz görüldükçe daha kaliteli ve kapsamlı tercih edilebilen ürünler satın alınız. Satın almadan önce ise bu konuda kalite ürünler üreten veya tedarik eden güvenilir bir firmadan ürünü tedarik ediniz. Çünkü çok seri üretilen ve talep edilen ürün olduğu için gerekli ciddiyet ve önemi veren bir firma tercih ediniz.Pop filter hakkındaki oldukça kapsamlı ve detaylı araştırmalarımı en akıcı ve açıklayıcı şekilde sizler ile paylaşmaya çalıştım umarım beğenir ve yararlı bulursunuz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR