Saksafon

Saksafon, farklı müzik alanlarında kullanılabilen yaygın bir şekilde pirinçten üretimi sağlanarak üstüne vernik sürülen ve altın, gümüş ile nikel metalleri ile kaplanan ‘’S’’ biçiminde ağızlığa sahip olarak kamış ile ses çıkarımı yapılabilen 12 tuş ve delikli olan (ektsra 2 adet delik) nefesli müzik aletleri arasında yer alan bir müzik enstrümanıdır. Saksafon üzerine sürülmüş olan vernik görünümü etkilemekle kalmayıp aynı zamanda paslanmayı önleyerek ses performansını üst seviyelere taşımaktadır. Bu müzik aleti Belçikalı olan klarnet icracısı ve müzik aletleri yapımcısı Antoine-Joseph 'Adolphe' Sax aracılığı ile 1840 yılında tasarımı yapılmış bir enstrüman olarak ‘’Sax’ın’’ sesi anlamına gelmektedir. Ortaya çıktığı dönemde klasik batı müziği ve ordularda bandolarda olmak üzere kullanım alanı bulan bu çalgı aleti daha sonra caz ve pop müzik çeşitlerinde de kullanılmaya başlanmıştır.

Saksafon müzik aletinin icrasının gerçekleştirilebilmesi için ağızlık ve kamış donanımları kullanılmaktadır. Saksafon kamışları farklı modellere göre değişmekte olup birbirinden farklı olan saksafon türlerinin kamışları mevcut bulunmaktadır. Saksafon çalgı aletinin ağızlık bölümleri yaygın olarak kauçuktan üretilirken, plastik ve metal olan seçeneklerde mevcuttur. Yapı özelliklerine göre klarnete benzemekle beraber ağız kısmı ve metal gövde kısmı ile konik yapıda şeklinde olup alt kısımları genelde eğik olarak bunlarla beraber düz yapıda olan çeşitleri de bulunmaktadır. Saksafon çeşitlerinin; Tenor, Bas, Kontrabas, C-Ezgi, Bariton, Soprano, C Soprano, Subkontrabas, F Mezzo-Soprano, Sopranino, Sopranissimo ve Alto gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar arasında yaygın bir kullanım alanına sahip olan saksafon türleri; Tenor, Alto ve Soprano olmaktadır. Bunların yanında orkestralarda bas, kontrabas ve sopranino da yaygın olarak kullanım alanı bulmakta başlangıç seviyesi kullanımlar için alto saksafon önerilmekte tabi bu kişilerin isteğine göre değişebilmektedir.


Saksafon Fiyatı

Saksafon fiyatı, yapı ve teknik özelliklerine göre marka ve model seçenekleri ile bağlantılı olarak belirlenmekte olup altın, gümüş ve nikel gibi ham madde özelliklerinde, el işçiliği ve üretim standartları fiyatlara doğrudan olarak etki etmekte ve fiyat aralıkları değişmektedir. Uygun fiyat ve performans seçeneklerine sahip olan saksafon modellerine makul fiyatlarla garanti seçenekleri sağlayan firmalar aracılığı ile sahip olabilirsiniz. Altın kaplama özelliğinde olan saksafon modelleri fiyat bazında daha yüksektirler. Kullanım alanına uygun olan saksafon modellerinin tercih edilmesi kullanımlar için daha sağlıklı ve rahat olacaktır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR