Mikrofon Kablosu

Günümüzde birçok alanda vazgeçilmez bir ürün haline gelen mikrofon kaynaktan çıkan ses dalgalarını yakalayarak dijital seslere dönüştüren aygıttır. Analog sesleri dijital seslere dönüştürdükten sonra ise yayınlayacak veya depolayacak teknolojik cihaza aktarmak için tasarlanan bu cihazların çoğu hazır olan sesleri gönderirken kabloları kullanmaktadır. Dijital ses verilerini aktarmak için kullanılan mikrofon kablosu birçok alanda kullanılmaktadır. Mikrofon kablosu sıklıkla boom mikrofonlar, dinamik mikrofonlar, enstrüman mikrofonlar, kondenser mikrofonlar, youtuber mikrofonlar ve benzeri birçok ürünlerde kullanılmaktadır. En az kullandığımız mikrofonlar kadar önemli olan kablolarımızın iyi ve kaliteli olabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerektiğine aşağıdaki yan başlıktan göz atalım…


Mikrofon Ses Kablosu Özellikleri 

Mikrofon üretici firmalarının tamamının özenle ve sürekli olarak birçok ortam şartın uygun olacak şekilde hazırladığı ürünlerin başında mikrofon ses kablosu gelmektedir. Bu ürünler birçok üretici firma için oldukça önem arz etmekle beraber uzun ömürlü olabilmeleri için gerekli olan araştırma ve geliştirme işlemleri her geçen gün devam etmektedir. Peki sizce bir mikrofon kablosu satın alırken neye dikkat etmeliyiz? Mikrofon kablosu satın alırken ürünün sağlamlığı ve dayanıklılığı ön planda olduğu kadarda kalitesi de önem arz etmektedir. Çünkü kayıpsız ve parazitsiz bir şekilde kaliteli ve net sesi en hızlı şekilde taşımak da bu ürünlerin en önemli görevidir. En çok insan eli değen ve hatalı kullanımlara en uygun pozisyonda kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Kullanırken ani darbelere maruz kalan bu ürünler sıklıkla kırılmaktadır. Fakat biz bu kırılmaları gözle görmemiz mümkün değildir kablonun iç kısmında olan herhangi bir deformasyonu bizlerin fark etmesi oldukça güçtür. Dış yapı malzemeleri kullanım amacına göre kullanıldığı alanlarda istenilen şekli alabilmesi için plastik kaplama şeklinde üretilen bu ürünler yazın sıcakta esneyebilir kışın ise sertleşerek kırılabilir ve zaman içinde ise düzgün bir şekilde muhafaza edilmeyen ürünler çürüyebilmektedir. Ayrıca jak ve xlr girişi bulunan birçok mikrofon kablosu çeşidi bulunmaktadır. Bu ürünler uzunlukları ve girişlerine göre çeşitlenmekle beraber makaralı veya düz hat şeklinde tedarik edilmektedir. Tüm bu ürünleri satın alırken kablonun iç ve dış üretim maddesine dikkat ettiğiniz kadar da kablonun girişlerine de dikkat ediniz çünkü kablonun aktarım hızını ve kalitesini yüksek ölçüde mikrofon kablosu girişleri de etkilemektedir. Son olarak iki sınıfta araştırdığımız bu ürünü inceleyelim…


Mono mikrofon Kablosu

Mono mikrofon kablosu, tek kanallı kablo çeşitidir. Mono kelimeli dilimizde tek anlamına gelmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere bu tip kablolar içerisinde tek kablo kanalı bulundurdukları için bu şekilde isimlendirilmiştir. Fakat yaygın olarak yabancı kökenli bu ismi sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Tüm kablolarda olduğu gibi birçok yandan aynı özelliklere sahip mono mikrofon kablosu ürünleri satın alınmadan önce kullanım yeri ve şekline göre detaylı bir şekilde araştırma yapıldıktan sonra uzunluğu ve şekline göre tercih edilmelidir.  


Stereo Mikrofon Kablosu

Stereo mikrofon kablosu, stereo girişlere sahip olan çift kanallı kablo modelidir. Müzik seti anlamına gelen stereo kelimesi büyük ihtimalle ürünlerimiz arasında ilk olarak müzik aletlerinde kullanıldığından kaynaklı bu şekilde isimlendirilmiştir. Çift kanallı yapıya sahip bu ürünler kayıpsız ve pürüzsüz bir biçimde mevcut sesi en hızlı şekilde aktarmak için tasarlanmıştır. İstenilen ölçüde esnek yapıda olmasına özen gösterilen farklı birçok kalitedeki malzemelerde üretilen bu ürünlerin iç hatlarında bulunan stereo kablolar genellikle %100 bakır yapıya sahiptir. Böylece daha elverişli bir biçimde bizlere hizmet verebilmektedir. Ses dalgalarını daha net ve hızlı bir biçimde iletmeye olanak tanıyan bakır kablolar birçok parazit ve pürüzü de gidermektedir.  Satın almadan önce uzunluğu ve kullanım yerinize göre en uygun ürünü güvenilir bir firmadan bilgi alarak tedarik etmelisiniz.


Condenser Mikrofon Kablosu

Condenser mikrofon kablosu, condenser kapsüllü mikrofonlar kullanmak üzere geliştirilen kablo çeşitidir. Stereo yani çift canlı kablodan üretilen condenser mikrofon kablosu, hassas ses iletimi sağlayabilen yüksek iletkenli kablo modelidir. Stüdyo kayıtlarında kullanılan bu çeşiti diğer modellere göre daha kaliteli ve pahalıdır.

 

XLR Mikrofon Kablosu

XLR Mikrofon kablosu, xlr girişlere sahip olan ve stereo cihazlarda kullanılan kablo modelidir. Bu ürünlerin bir ucu erkek diğer ucu ise dişi xlr girişlere sahiptir. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR