Davul

Davul, geçmişten günümüze kullanılan oldukça önemli bir yere sahip çalgı aletidir. Bu muhteşem çalgı aletini birçok konuda ele almak ve meraklılarını aydınlatabilmek için bu çalgı aletini birçok açıdan ele alacağım. Bu ürün ile alakalı kapsamlı ve detaylı yapmış olduğum incelemeler sonucunda sizler ile paylaşmam gerekenleri yazımın devamında akıcı ve açıklayıcı bir şekilde kaleme aldım. Davulları ilk olarak ne tür bir çalgı aleti olduğundan ve kullanım şeklinden bahsetmek istiyorum. Davul vurmalı bir çalgı aletidir. Daha çok ritim ve benzeri durumlarda sıkça değerlendirilmektedir. Kullanım şekli olarak ise sabit veya asma davul şeklinde tokmak, fırça, ellerimiz ve benzeri şekillerde mevcut davul çeşidine istenilen ses oranında vurularak ses üretilmektedir. Davullarda ses darbe aldığı yüzeyden başlayarak içerisinde bulunan hava sayesinde ritim tutulabilen en eski çalgı aletlerinden biridir. Davullar iki kısımda ele alınabilir. Bu kısımları daha detaylı bir şekilde incelemek istiyorsanız yazımın devamını dikkatle inceleyiniz.

Davullar genelde çeşidine göre yan ve üst yüzey olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Üst yüzeyde genel olarak gerdirilmiş deri veya benzeri bir maddeden oluşan darbelerin vurulduğu yüzey bulunmaktadır. Yan kısımlarında ise genelde ahşap olan silindir şeklinde yüzey bulunmaktadır. Üst yüzeyin bu yan yüzeyler tarafından gerdirilmesi ile oldukça gergin ve dayanıklı enfes seslere gebe bir müzik aleti üretilmiştir. Davul modelleri oldukça çeşitlenmiş ve kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gereken ürünlerdir. Bu konuya daha kapsamlı eğilmek ve bilgi almak istiyorsanız yazımın devamını inceleyiniz.  

Davul Tarihçesi

Davul, hiç şüphesiz ki en eski çalgı aletlerinin başında gelmektedir. Davullar çok eskilere dayanmasının sebebi gerek savaşlarda ritmi sağlamak ve haberleşmek için gerekse de dini uygulamalarda sıklıkla kullanılmıştır. Savaşlarda hücum biçimi, eski yerleşik ve iletişim halinde yaşayan toplumlarda haberleşme aygıtı ve hatta törenlerde ve benzeri etkinliklerde insanlara sunduğu ritim ve benzeri sesler sayesinde oldukça yaygın bir biçimde kullanılmıştır. Günümüzde ise sürekli olarak gelişmesinden dolayı farklı çeşitlerde ve amaçlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Davullar her çağda her zamanda sürekli olarak gelişmiştir. Bunları örneklerle açıklamak gerekirse eğer örneğin davul benzeri aynı tip denilebilecek vurmalı çalgı aletleri eller ile birçok kabilede sıklıkla kullanılmıştır. Avrupa ve Asya da ise sıklıkla savaş ve benzeri yerlerde toplulukların haberleşmesinde ve hareket biçimlerinin anlık olarak ayarlanmasında kullanılmıştır. Günümüzde ise kullanım şekli ve üretim malzemesine göre oldukça kapsamlı bir şekilde üretilmekte ve kullanılmaktadır. Gelin isterseniz bu çeşitler hakkındaki incelemelerime birlikte göz atalım. Davul çeşitleri ile ilgili bilgiler yazımın devamında bulunmaktadır.

Davul Çeşitleri

Davul çeşitleri genellikle kullanım amacı ve şekline göre değişmektedir. Bunlardan genel olarak bahsetmek gerekirse üretim malzemesi ve üretilen sese görede farklılık gösterebilen oldukça farklı biçimlerde ve şekillerde çalınan müzik ve ritim aleti bulunmaktadır. Davullar özünde vurmalı çalgı aletleri ailesinin bir üyesi olduğu ve en ilk üyesi olarak kabul edildiği için oldukça kapsamlı değerlendirilen ürünlerdir. Gelin isterseniz günümüzde sıkça tercih edilen davullara bir göz atalım.

Asma Davul

Asma davul solo olarak kullanılan genellikle tokmak ve baget tarzında tahta çubuklarla kullanılan ülkemizde sıkça tercih edilen düğünlerde, törenlerde ve benzeri alanlarda göze çarpan bir vurmalı müzik aletidir. Konserlerde, sahnelerde ve benzeri alanlarda sıkça tercih edilmektedir. Solo yani tek bir kişinin kullanımı için üretilen ve omza takılarak kullanılan bir müzik aletidir. Asma davul modellerini satın alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar ise şunlardır. Bu davul türleri ozumuza ve boynuma asarak kullandığımız için hem sağlığımız hem de kullanım kolaylığı açısından oldukça ağırlık bakımından hafif ürünler olması gerekmektedir. Çünkü uzun süreli kullanımlarda insana olan yükü zaman geçtikçe artmakta ve sağlık açısından kişiyi tehlikeye atabilmektedir. Bu muhteşem ürünlerde tercih edilen deri ve ahşap kısımlar oldukça ürün için önemlidir. Bu yüzden gerçekten kaliteli seslere gebe ve sağlam ve şık ahşap tasarıma sahip ürünler olmasına özen gösteriniz. 

Sabit Davul

Sabit davullar ise sürekli olarak belirli bir konumda duran yükün kullanıcıda değilde yerde olduğu el, baget, tokmak ve fırça benzeri unsurlarla kullanılan bir davul türüdür. İsim ve biçim bakımından oldukça çeşitlenebilecek bu ürünlerde sürekli olarak gelişmektedir. Bunları gözünüzün önünde daha net bir şekilde canlandırabilmeniz için örnek vermek istiyorum. Örneğin bateriler davullardan oluşan müzik aletleridir ve bütün olarak değil de ayrı ayrı değerlendirdiğimiz takdirde bu muhteşem ürünler farklı sesler üretmeye adapte üretilmiş cihazlardır. Tüm bu davul türleri büyüklüklerine ve üretim malzemelerine göre farklı seslere gebe ve çeşitli halde sunulmaktadır. Ayrıca bateri dışında dünya üzerinde yere veya bir davul sehpasına konumlandırılarak farklı biçimlerde kullanılan birçok davul türü bulunmaktadır. Baterilerde genel olarak davullar elektroniğe yakın türde olduğu için ahşap dışında malzemelerden üretilmiştir. Deri yerine sert plastik yüzeylere sahiptirler. Son olarak ise birçok açıdan kapsamlı bir şekilde ele aldığımız davul adındaki vurmalı çalgı aletini satın almadan önce bilinmesi gereken araştırılması gereken fiyat konusunda ilginizi çekebilecek bilgiler aşağıdaki başlıkta yer almaktadır. Bu konu hakkındaki bilgileri aşağıda bulunan başlıktan inceleyebilirsiniz.

Davul Fiyatları

Davul fiyatları üretim malzemesine ve ses kalitesine oranla değişmekte ve çeşitlenmektedir. Asma davul modellerinde üzerinde kullanılan derinin kalitesi ve türüne göre ve gövde kısımlarında bulunan ahşap yapının işçiliği ve hammaddesi göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Bu kısımlarda bulunan malzemeler ile fiyatı oldukça artıp azalabilmektedir. Ayrıca tüm davul modelleri kullanıcı kitlesine yani yaş grubuna göre özel olarak tasarlandığı için büyüklük küçüklük oranı artıp azaldıkça da fiyatı değişiklik göstermektedir. Fakat bilinmesi gereken en önemli unsurların başında bir çocuğunda kullandığı davul türü veya ebatı hemen hemen aynı yapıda üretilmiş sadece hacim ve büyüklük bakımından farklılık gösterebilmektedir. Davul fiyatları sabit duran modellerde ise genellikle üretici firma ve benzeri durumlarda oldukça artabilmektedir. Yani siz dünya çapında bilinen bir bateri davulu almak istediğiniz takdirde oldukça büyük bütçelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden bu tür bir çalgı aleti arıyorsanız eğer benim size tavsiyem ihtiyacınız olan asma davul veya herhangi bir davul modelini bütçenize uygun bir şekilde değerlendirip sağlam kullanışlı ve uzun vadede sizlere hizmet verip performans sunabilecek ürünler satın alınız. Fiyat bakımından oldukça geniş bir tutarlara sahip olan bu cihazları mutlaka güvenilir ve bu alanda üst düzey bilgiye sahip bir firmadan ihtiyacınız olan davul modelini gönül rahatlığı ile talep edebilirsiniz. 

Davul adındaki ritim olayının ana bireyi olan bu vurmalı çalgı aletini birçok açıdan ele aldım. Umarım ihtiyacınız olan bilgileri bu yazıdan bulabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşene dek kendinize iyi bakın…

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR