Nota Sehpası

Nota sehpası, bir orkestra şefi, bir perküsyon ustası, kimi zaman ise solist topluluklar tarafından kullanılır ve profesyonel ses sistemleri kategorisinde destek birim olarak kullanılır. Teknolojinin de gelişmesiyle yepyeni bir hale bürünen nota sehpası, yalnızca nota kağıtlarına değil hem de teknolojik aletlere destek sağlamak amacıyla kullanılır. Şarkı okumak, enstrüman çalmak gibi nota defterine ihtiyaç duyulan alanlarda stant amaçlı kullanılır. Kullanılma amacına göre çeşitleri vardır. Piyano çalan bir kişinin masasında, vokal olan kişinin daha rahat okuması için ayaklı bir şekilde ve telli çalgı çalan kişiler için ise tripod sistemde ayarlanabilir şekilde kullanılır. Klavyeli enstrümanlar için özel modifikasyonlarla üretilir. Bunlardan birisi ise laptop kullanım özelliğidir. Nota sehpası, DJ sanatçıları tarafından ve sahne repertuarları kolaylıkla yapılması amacıyla tekli panel veya iki katlı tabla sisteminde tasarlanmaktadır. Nota defterinin okunabilmesini rahatlatmak ve dış etkenlerden etkilenmemesi için kullanılır. Konserlerde, solo performanslarda ve enstrüman performanslarında sıklıkla kullanılan bu stant, farklı alanlarda da kullanılır. Örneğin, tablet veya diz üstü bilgisayarı standın üzerine koyarak karaoke yapabilme imkanı sağlar. Ek olarak, bir dansçı elektronik aletini standın üzerine koyup hem izleyerek hem de deneyerek dans figürlerini yapmaya çalışabilmektedir. Nota sehpası modelleri çoğunlukla alüminyum ve çelikten yapılmaktadır. Nota ve laptop kullanılabilmesi amaçlanarak tekli veya iki tablalı olarak üretilmektedirler. Nota sehpalarının katlanabilir modelleri de mevcuttur. Katlanabilir hafif nota standları insanlar tarafından en çok tercih edilen türdür. Bunun sebebi ise, hem hafif hem de katlanabilir olduğu için kolaylıkla taşınarak her yerde ve herkes tarafından kullanılabilir olmasıdır. Bu tarz standı genellikle müzik öğrencileri tercih etmektedirler. Prova, performans, müzik seçmeleri için çoğunlukla tercih edilir. Tripod üzerine üç adet silindir sütun yerleştirilerek tasarlanan çeşidi de katlanabilir ağır stantlardır. Genellikle ağır nota performanslarına sahip ve ayakta duran sanatçılar tarafından kullanılmaktadır. Genellikle siyah renkte olan ve konser grupları tarafından tercih edilen model ise katlanamayan nota stantlarıdır. Bu stant, hem ayakta hem de oturarak performans gösteren sanatçılar için bire bir kullanımına uygundur. Sanatçının rahatı düşünülerek tasarlanan bu stantta sanatçının aksesuarını koyması için bulunan bir raf vardır. Klavye ve enstrüman nota sehpaları piyano ve bazı üflemeli çalgı sanatçılarına kolaylık amacıyla üretilmiştir. Bu stant isteğe göre çıkarılabilir ve sabit olarak müzik aletlerinin üzerinde yer alır. Bu stant çeşitli bazı sebeplerden dolayı sanatçılar tarafından tercih edilmez. Bu sebeplerden birisi müzik aletinin taşınma esnasında zarar görebildiği için tercih etmezler. 

Nota Sehpası Fiyatları

Nota sehpası fiyatları, genellikle her bütçeye uygun olarak üretilen bu ürün, çelik tasarımlar, plastik karışımı tasarımlar, ahşaptan ve alüminyumdan yapılmış olanları vardır. Üretildiği malzeme, yapım aşamasındaki el işçiliği ve ürünün kalitesine göre stand çeşitleri olarak ayrılır. Ürünün kendi kalitesine ve üretildiği standartlara göre kullanım ömrü uzamaktadır. Kullanım ömrü de nota sehpası fiyatlarını yükseltmektedir. Bazı ek seçeneklere göre fiyat değişikliği olabilir. Bu seçenekler ise, hafif tasarım, tasarımdaki özel değişiklikler ve laptop için bölümlerin var olması fiyatı yükseltir. Nota sehpası, müzik keyfine yapılan şık ve fonksiyonel bir yatırım olarak görülebilir çünkü bu stant zamanla sanatçının eli ayağı gibi olmaktadır. Piyasa da 100 ila 490 lira fiyat aralığına sahip olan bu ürün bahsettiğim gibi fonksiyonel özelliklerine, ham maddesine göre fiyatı artış gösterebilir. www.onlinesessistemi.com internet adresinden kendiniz için uygun, kaliteli ve güvenli bir şekilde istediğiniz nota sehpasını satın alabilirsiniz.

Nota Sehpası Ölçüleri

Nota sehpaları, duyulan ihtiyaca, yapılacak işe, kullanacak kişiye göre boyut ve özelliklerinde değişiklikler olabilir. Hem küçük boyutlarda hem büyük boyutlarda hem de boyutu ve yüksekliği ayarlanabilen taşınabilir nota sehpaları da mevcuttur. Taşınabilir nota sehpalarını katlayarak kolayca taşıyabilecek boyutlara ulaşabilir. Ayrıca, boruda bulunan klips adını verdiğimiz düzeneği sıkarak ya da gevşeterek yükseklik ayarını kolaylıkla yapabilirsiniz. Aynı düzenek sayesinde notalarınızı ve repertuvarlarınızı koyduğunuz parçanın açısında kolaylıkla ayarlama yapabilirsiniz. Bundan dolayı da, okuyacağını şarkıyı ya da çalacağınız parçayı kolaylıkla görebilir ve çalıp söyleyebilirsiniz. Nota sehpası ve mikrofon sehpası olarak kullanabileceğiniz mikrofonlu nota sehpası modelleri de bulunmaktadır. Nota standının yapıldığı malzeme ağırlık kapasitesini de etkiler. Örneğin, metalden yapılmış sehpalar kolaylıkla laptop ve diğer ihtiyaç duyduğunuz şeyleri kolaylıkla taşıyabilirsiniz. En çok tercih edilen sehpa tipi ise şef tipi nota stantlarıdır. Bu stant tipinin boyutları genel olarak 30-50 santimetre nota tabla ölçüsüne ve ortalama 2.5 kilogram ağırlığa sahiptir. Mikrofonlu sehpalarda özel bir durum vardır. Mikrofon tutma aparatının ağırlığı da dahil edilince ağırlıkları ortalama 5 kilogram olmaktadır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR