Ses Sistemleri

Ses sistemleri, içinde bulunduğumuz teknoloji çağında birçok kullanım alanına sahip olarak; teknolojinin hızla atılım yaparak gelişmesi ve dönüşmesi ile birlikte hayatımızın birçok alanında bizlere eşlik etmekte ve ihtiyaçlarımızı karşılamaktadırlar. Ses Sistemleri, ses vericilerinin, ses donanım sağlayıcılarının, aynı süre zarfında aynı ses için bir araya gelerek çalışımını sağladığı, mekanizma elemanları olarak tanımlayabiliriz. Cami, okul, ev, araba, sinema, kafe, bar, ses kayıt stüdyoları, diğer eğlence merkezleri vb., balo, düğün ve toplantı salonlarında iletişimin genele yayılmasını sağlayan, yardımcı aparatlarla birlikte sesin çıkışının gerçekleştiği noktada insan yaşamını kolaylaştıran ve çok yararlı olan ses sistemleri çeşitli marka ve modellerde her forma uygun nitelikte ürün yelpazelerini bizlere sunmakta. Bunlara bağlı olarak profesyonel ses sistemi; mikrofonlar, hoparlör çeşitleri, amfi, mikser ve kabin sistemleri (aktif ve pasif) çeşitleri bulunmakta. Ses sistemi oluşumları ve destek elemanlarının, ses sağlayıcılarının hepsi, ses sistemleri genel kapsamına girmektedir.


Ses Sistemi Çeşitleri

Ses sistemi çeşitleri, teknolojinin ileri boyutlara taşındığı çağımızda kullanım amaç ve alanlara göre oldukça geniş bir yelpazede karşımıza çıkmaktadırlar.

Bunlara bakacak olursak;


*Hoparlör Çeşitleri (Tavan, Duvar, Sıva Altı, Su Geçirmez, Ünit, Horn, Harici Horn, Referans Monitörleri, Ayaklı, Kule vb. kullanım alanına göre) Hoparlör türleri (Tweeter, Midrange, Mid Woofer, Subwoofer, Component (2 veya 3 yollu), Coaxial (2 veya 3 yollu), Crossower,  gb.)

*Mikrofonlar (Telsiz, Kablolu ve Kablosuz, Headset (Kafa), El, Yaka, Kürsü, El, Yaka)

*Ses mikseri

*Taşınabilir ses sistemleri

*Amfi (Amplifikatör)


*Kabin sistemleri ve yardımcı sistem elamanları olarak sınıflandırabiliriz. Görüldüğü üzere ses sistemleri kendi içerisinde birçok kategoriye ayrılmaktadır. Bu alanın çok çeşitlilik arz etmesinin sebebi, farklı kullanım alanları ve insan ihtiyaçlarını karşılayacak inovasyonlarda üretilmeleridir. Teknolojinin artarak dönüşmesiyle genel donanım sistemleri, kendi içerisinde özel baz da çeşitlenmeleri zorunlu kıldı ve bununla doğru orantılı olarak çeşitlilikler gerçekleşti. 


Ses Sistemi Tavsiye

Ses sistemi tavsiye, hususunda ise öncelikle ihtiyacın doğru bir şekilde belirlenmesi ve bu konuda mümkünse ürünler hakkında bilgi alınması çok önemlidir. Ses sistemi ve destek elemanlarını temin ederken bu ürünlerin yapı ve teknik özelliklerine, üzerinde sahip olduğu donanımları mutlaka özenli bir şekilde incelememiz gerekiyor. Sağlıklı bir ürün için öncelikle neye sahip olacağımızı, niçin alacağımız hususunu, kullanım alanımızı ve kullanım önemini belirlememiz gerektiğini unutmamalıyız. Ürün temin ederken piyasada bulunan tüm marka ve modellerde fiyat performans seçeneklerine ürün bilgilerine, ürünün yeterince açıklanıp açıklanmadığına, garanti seçeneklerine, eğer varsa ürün hakkında bilgilendirme ve değerlendirme videolarına mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca güvenilir ürün tedarikçilerine; online olarak profesyonel bir destek sağlama adına ulaşmak istediğimiz ürün için canlı sipariş destek hatlarına başvurarak ulaşabilir ya da gerekli iletişim kanallarıyla doğrudan ürünler hakkında bilgi alarak kendimizi bu alanda bilgilendirme olanağına sahip olabiliriz. Ürünlerin farklı donanımlarını ve farklı destekleyici unsurları da beraberinde getirdiğini unutmamalıyız ve buna odaklı uyumlu ürünleri temin etmeye özen göstermeliyiz.


Ses Sistemi Fiyatları

Ses sistemi fiyatları, ürünün kullanım alanlarına ve işlevlerine, marka ve model seçeneklerine göre değişkenlik göstermektedirler. Ses sistemleri, içerisinde birçok ekipmanları barındırdığı için tek tek ürünlere göre fiyat belirlemeleri olduğu gibi, paket olarak toplu seçeneklerde de yine ücretlendirmeler mevcuttur. En küçük destek elemanlarından, ses sisteminin asıl unsurlarına kadar bir fiyat değerlendirmesinde bulunacak olursak, değişik marka ve modellerde her bütçeye uygun fiyat olduğunu mutlaka fark edeceğiz. Pahalı olan bir ürünün çok kaliteli olamayabileceği ayrıntısını unutmamamız gerekiyor. Buna eş değer mantalite de, ucuz olan bir ürününde çok kalitesiz olacağı ön yargısından öncelikle uzaklaşmamız gerekiyor. Üretilen ürünlerin farklı firma ve tedarikçilere göre değişik ürün fiyat değerlendirmeleri mutlaka olacaktır. Ses sistemleri üretim aşamalarında ham madde, bileşen ürün kaliteleri ve el işçiliği müzik piyasasında olan diğer ürünlerin aşamaları gibi oldukça önemli bir yere sahiptir. Farklı kullanım alanına sahip donanımların; ürün ebatları, fonksiyonları, donanım mekanizmaları, entegreler ve ürün içerisindeki farklı devreler doğrudan ses sistemi fiyatlarına etki etmektedir.